MHF2-16D2-M9BWMBPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D2-M9BWMBPC-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 22mm long stroke provides precise and controlled movement.
  • 32-color indicator auto switch with pre-wired connector for easy installation and monitoring.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for versatile and customizable operation.
  • 5Double-side and short adjusting features enhance flexibility in tight spaces.
Product Details
MHF2-16D2-M9BWMBPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm