MHF2-16D1R-M9PWZ-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9PWZ-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Medium stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring and reliability.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization.
Product Details
MHF2-16D1R-M9PWZ-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm