MHF2-16D1R-M9PWVZ-X83C1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9PWVZ-X83C1
Key Features
  • 116mm bore size ensures optimal performance for medium-duty applications.
  • 2Medium stroke design provides versatility for various automation tasks.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for precise control and customization.
Product Details
MHF2-16D1R-M9PWVZ-X83C1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Closing Position Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm