MHF2-16D1R-M9PVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9PVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 2Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 4Indicator light provides clear visual feedback for easy monitoring of cylinder status.
  • 5Supports multiple DC voltages (5V, 12V, 24V) for versatile compatibility with different systems.
Product Details
MHF2-16D1R-M9PVSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm