MHF2-16D1R-M9PVMAPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9PVMAPC-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation and efficient air flow.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization and control.
  • 5Double-side adjusting feature ensures precise alignment and short adjusting capability.
Product Details
MHF2-16D1R-M9PVMAPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm