MHF2-16D1R-M9PVMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9PVMAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Medium stroke design provides optimal performance for medium-range movements.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 4Solid-state auto switch with M8-3 pin connector ensures durability and easy integration.
  • 5Pre-wired with a 1m lead wire and supports DC voltage (5V, 12V, 24V) for versatile use.
Product Details
MHF2-16D1R-M9PVMAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm