MHF2-16D1R-M9PMAPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9PMAPC-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 2Side piping type (R) design allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 5Short adjusting feature provides quick and efficient setup for time-sensitive operations.
Product Details
MHF2-16D1R-M9PMAPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm