MHF2-16D1R-M9BWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9BWSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 32-color indicator with solid-state auto switch for clear status monitoring.
  • 4Pre-wired connector (M8-3 pin) with a 0.5m lead wire for easy setup.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile power supply options.
Product Details
MHF2-16D1R-M9BWSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm