MHF2-16D1R-M9BSAPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9BSAPC-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector and indicator light.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced control.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V) for versatile power supply options.
Product Details
MHF2-16D1R-M9BSAPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm