MHF2-16D1R-M9BL-X83C2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9BL-X83C2
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for various applications.
  • 2Medium stroke design provides optimal performance for medium-range tasks.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 4Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light ensures durability and easy monitoring.
Product Details
MHF2-16D1R-M9BL-X83C2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Closing Position Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm