MHF2-16D1R-M9BL-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9BL-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Medium stroke design offers optimal performance for a wide range of applications.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and efficient space utilization.
Product Details
MHF2-16D1R-M9BL-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm