MHF2-16D1R-M9BLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1R-M9BLS
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Medium stroke design offers optimal performance for medium-range tasks.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving configurations.
  • 4Solid-state auto switch with a 3m lead wire ensures durability and easy integration.
  • 5Includes an indicator light and operates on DC24V (DC10~28V) for versatile use.
Product Details
MHF2-16D1R-M9BLS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm