MHF2-16D1-M9PWZ-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9PWZ-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Medium stroke length suitable for versatile applications.
  • 32-color indicator solid-state auto switch with a 5m lead wire for easy installation.
  • 4Axial piping type design for compact and space-saving integration.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization and control.
Product Details
MHF2-16D1-M9PWZ-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm