MHF2-16D1-M9PWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9PWZ
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 2Medium stroke design provides optimal performance for medium-range motion control tasks.
  • 3Axial piping type allows for easy and efficient installation in compact spaces.
  • 55m lead wire with DC5V, 12V, 24V compatibility offers flexibility in power supply and extended reach.
Product Details
MHF2-16D1-M9PWZ
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 16 mm