MHF2-16D1-M9PWSDPC-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9PWSDPC-X83A2
Key Features
  • 116mm bore size for versatile applications.
  • 2Medium stroke length for balanced performance.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for precise control.
  • 5Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for reliable connectivity.
Product Details
MHF2-16D1-M9PWSDPC-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm