MHF2-16D1-M9PWSDPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9PWSDPC-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Medium stroke length suitable for versatile applications.
  • 32-color indicator with solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 4Axial piping type for compact and flexible installation.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization.
Product Details
MHF2-16D1-M9PWSDPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm