MHF2-16D1-M9PWMAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9PWMAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Medium stroke length suitable for versatile applications.
  • 32-color indicator with solid-state auto switch for clear status monitoring.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector with 1m lead wire for easy installation.
  • 5Compatible with DC5V, 12V, and 24V (DC4.5~28V) for flexible voltage options.
Product Details
MHF2-16D1-M9PWMAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm