MHF2-16D1-M9NWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9NWSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Medium stroke length provides optimal performance for medium-range tasks.
  • 32-color indicator with solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 4Pre-wired connector (M8-3 pin) simplifies installation and reduces setup time.
  • 5Axial piping type design enhances flexibility and compatibility in pneumatic systems.
Product Details
MHF2-16D1-M9NWSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm