MHF2-16D1-M9NVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9NVSAPC
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 2Medium stroke design offers optimal performance for medium-range motion control tasks.
  • 4Equipped with an indicator light for real-time status monitoring and troubleshooting.
  • 5Supports multiple voltage options (DC5V, 12V, 24V) for versatile compatibility in different systems.
Product Details
MHF2-16D1-M9NVSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm