MHF2-16D1-M9B-X83C1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9B-X83C1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation.
  • 2Medium stroke design suitable for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Axial piping type for efficient and compact installation.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced control.
Product Details
MHF2-16D1-M9B-X83C1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Closing Position Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm