MHF2-16D1-M9BW-X83B2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9BW-X83B2
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Medium stroke length ideal for versatile industrial applications.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state technology for clear status visibility.
  • 4Axial piping type design ensures easy installation and maintenance.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for customized performance.
Product Details
MHF2-16D1-M9BW-X83B2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Long Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Bore Size
Bore Size 16 mm