MHF2-16D1-M9BWSDPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9BWSDPC-X83A1
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation.
  • 2Medium stroke length suitable for versatile applications.
  • 32-color indicator with solid-state auto switch for easy monitoring.
  • 4Axial piping type for efficient and compact installation.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced flexibility.
Product Details
MHF2-16D1-M9BWSDPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm