MHF2-16D1-M9BWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9BWSAPC
Key Features
  • 116mm bore size for precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Medium stroke design ensures optimal performance for a wide range of applications.
  • 32-color indicator with solid-state auto switch for easy monitoring and control.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector simplifies installation and reduces setup time.
  • 5Axial piping type enhances flexibility and efficiency in pneumatic systems.
Product Details
MHF2-16D1-M9BWSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm