MHF2-16D1-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9BV
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation for various industrial applications.
  • 2Medium stroke design provides optimal performance for medium-range motion control.
  • 3Axial piping type allows for easy and efficient installation in compact spaces.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light ensures accurate positioning and easy monitoring.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V), offering flexibility in power supply options.
Product Details
MHF2-16D1-M9BV
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm