MHF2-16D1-M9BS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9BS
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Medium stroke length provides optimal performance for a wide range of applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational visibility and reliability.
  • 4Axial piping type design simplifies installation and maintenance.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V), offering versatile voltage options for various setups.
Product Details
MHF2-16D1-M9BS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm