MHF2-16D1-M9BM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-16D1-M9BM
Key Features
  • 116mm bore size ensures precise and reliable operation in various applications.
  • 2Medium stroke design offers optimal performance for medium-range motion tasks.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light enhances operational visibility and control.
  • 4Axial piping type simplifies installation and maintenance processes.
  • 5Compatible with DC24V (DC10~28V), providing flexibility in power supply options.
Product Details
MHF2-16D1-M9BM
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 16 mm