MHF2-12DR-M9PM-X83B1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12DR-M9PM-X83B1
Key Features
  • 112mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 3Solid-state auto switch (M9PM) with indicator light for reliable performance.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced control.
  • 5Short stroke design ideal for compact applications.
Product Details
MHF2-12DR-M9PM-X83B1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Short Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm