MHF2-12DR-M9NVSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12DR-M9NVSAPC
Key Features
  • 112mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin pre-wired connector for easy integration.
  • 4Compatible with DC5V, 12V, and 24V (DC4.5~28V) for versatile use.
  • 5Includes indicator light and 0.5m lead wire for enhanced functionality.
Product Details
MHF2-12DR-M9NVSAPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Short Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm