MHF2-12DR-M9NL-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12DR-M9NL-X83A1
Key Features
  • 112mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Side piping type (R) for flexible installation and space-saving design.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning (X83A1) for enhanced customization and control.
  • 5Short stroke design ideal for compact applications requiring quick and precise movements.
Product Details
MHF2-12DR-M9NL-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 12 mm