MHF2-12D-M9PWSBPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D-M9PWSBPCS
Key Features
  • 112mm bore size for precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Short stroke design ideal for applications requiring minimal movement.
  • 3Axial piping type ensures easy installation and efficient air flow.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for clear status monitoring.
  • 5Pre-wired connector (M8-4 pin) with 0.5m lead wire for quick setup and compatibility with DC 5V, 12V, and 24V.
Product Details
MHF2-12D-M9PWSBPCS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 12 mm