MHF2-12D-M9PSAPC-X83A2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D-M9PSAPC-X83A2
Key Features
  • 112 mm bore size ensures optimal performance in compact spaces.
  • 2Solid state auto switch with pre-wired connector for easy installation.
  • 3Adjustable opening/closing finger positioning for precise control.
  • 4Double side and long adjusting options enhance flexibility in applications.
  • 5Durable design with axial piping type for reliable operation.
Product Details
MHF2-12D-M9PSAPC-X83A2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Long Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Bore Size
Bore Size 12 mm