MHF2-12D-M9PMAPC-X83B2
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D-M9PMAPC-X83B2
Key Features
  • 112mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Short stroke design ideal for compact applications.
  • 3Axial piping type for easy and flexible installation.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector and indicator light.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization.
Product Details
MHF2-12D-M9PMAPC-X83B2
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Opening Position Adjusting;Long Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Short Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm