MHF2-12D-M9NMS-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D-M9NMS-X83A1
Key Features
  • 112mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Short stroke design ideal for compact applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback.
  • 4Axial piping type for easy installation and maintenance.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced flexibility.
Product Details
MHF2-12D-M9NMS-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Bore Size
Bore Size 12 mm