MHF2-12D2R-M9PWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D2R-M9PWL
Key Features
  • 112mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Long stroke design provides extended reach for versatile applications.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and efficient air flow.
  • 42-color indicator auto switch with solid-state technology for clear status monitoring.
  • 53-wire PNP configuration with a 3m lead wire supports easy integration and DC voltage compatibility (4.5~28V).
Product Details
MHF2-12D2R-M9PWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm