MHF2-12D2R-M9PSAPC-X83C1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D2R-M9PSAPC-X83C1
Key Features
  • 112mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 22mm long stroke provides extended movement for versatile applications.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and space-saving design.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for precise control and customization.
Product Details
MHF2-12D2R-M9PSAPC-X83C1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Closing Position Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm