MHF2-12D2-M9PL-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D2-M9PL-X83A1
Key Features
  • 112mm bore size for precise and reliable operation in automation systems.
  • 2Long stroke design ensures extended reach and flexibility in applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection.
  • 4Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced customization.
  • 5Double-side adjusting feature allows for easy and quick setup adjustments.
Product Details
MHF2-12D2-M9PL-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm