MHF2-12D2-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D2-M9BV
Key Features
  • 112mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 22mm long stroke provides extended movement for enhanced functionality.
  • 3M9BV solid state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Axial piping type design simplifies installation and maintenance.
  • 5Operates on DC24V (10~28V) for versatile compatibility with various systems.
Product Details
MHF2-12D2-M9BV
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Long Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm