MHF2-12D1R-M9PMDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D1R-M9PMDPC
Key Features
  • 112mm bore size ensures precise and reliable operation in compact spaces.
  • 2Medium stroke design offers optimal performance for a wide range of applications.
  • 3Side piping type (R) allows for flexible installation and efficient space utilization.
  • 4Solid-state auto switch with M12-4 pin connector ensures durability and easy integration.
  • 5Pre-wired with a 1m lead wire and supports DC voltage (4.5~28V) for versatile use.
Product Details
MHF2-12D1R-M9PMDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Side Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm