MHF2-12D1R-M9BWM-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D1R-M9BWM-X83A1
Key Features
  • 112mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Medium stroke design ideal for versatile applications.
  • 3Side piping type (R) for flexible installation options.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for easy monitoring and reliability.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced precision and control.
Product Details
MHF2-12D1R-M9BWM-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Side Piping Type
Bore Size
Bore Size 12 mm