MHF2-12D1-M9PSAPC-X83A1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC MHF2-12D1-M9PSAPC-X83A1
Key Features
  • 112mm bore size for precise and efficient operation.
  • 2Medium stroke design suitable for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Axial piping type for compact and space-saving design.
  • 5Adjustable opening/closing finger positioning for enhanced flexibility.
Product Details
MHF2-12D1-M9PSAPC-X83A1
Made To Order
With An Adjustable Opening/Closing Finger Positioning;Double Side Adjusting;Short Adjusting
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Axial Piping Type
Stroke
Medium Stroke
Bore Size
Bore Size 12 mm