CQ2A50TN-40DMZ-XB6
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CQ2A50TN-40DMZ-XB6
Key Features
  • 1Heat-resistant design for operation in temperatures from -10 to 150°C.
  • 250mm bore size with 40mm standard stroke for reliable performance.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting options.
  • 5No built-in magnet or auto switch, ideal for custom configurations.
Product Details
CQ2A50TN-40DMZ-XB6
Made To Order
Heat Resistant Cylinder (藩10 to 150‵C) w/o Auto Switch Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 50 mm