CM2YL20-300Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2YL20-300Z
Key Features
  • 120mm bore size for efficient pneumatic operation.
  • 2300mm standard stroke length for extended reach.
  • 3Axial foot mounting style for secure installation.
  • 4Rc port thread type ensures compatibility with standard fittings.
  • 5Rod end male thread for easy attachment to machinery.
Product Details
CM2YL20-300Z
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 20 mm