CM2YG40-185Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2YG40-185Z
Key Features
  • 140mm bore size ensures strong and precise linear motion for industrial applications.
  • 2185mm stroke length provides extended reach for versatile automation tasks.
  • 3Head flange mounting style (G) offers easy and secure installation.
  • 4Rc port thread type ensures compatibility with standard pneumatic systems.
  • 5Standard rod end male thread allows for flexible attachment options.
Product Details
CM2YG40-185Z
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rod End Male Thread
Suffix For Cylinder
Rod End Male Thread
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm