CM2YE20-150Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2YE20-150Z
Key Features
  • 120mm bore size for optimal force output in compact applications.
  • 2150mm standard stroke ensures precise linear motion control.
  • 3Integrated clevis mounting (E-style) for easy installation and alignment.
  • 4Rod end male thread provides versatile connection options.
  • 5Standard design without auto switch, suitable for custom automation setups.
Product Details
CM2YE20-150Z
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 20 mm