CM2YC40-300Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2YC40-300Z
Key Features
  • 140mm bore size ensures strong and precise linear motion for industrial applications.
  • 2300mm standard stroke provides extended reach for versatile automation tasks.
  • 3Single clevis mounting style (C) allows for easy and secure installation.
  • 4Rc port thread ensures compatibility with standard pneumatic systems.
  • 5Rod end male thread design offers flexibility in connecting to various machinery components.
Product Details
CM2YC40-300Z
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm