CM2YC20-50Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2YC20-50Z
Key Features
  • 120mm bore size for optimal force output in compact applications.
  • 2Standard 50mm stroke length for precise linear motion control.
  • 3Single clevis mounting style for easy installation and alignment.
  • 4Rc port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 5No auto switch included, allowing for flexible sensor integration.
Product Details
CM2YC20-50Z
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 20 mm