CM2V40TN-125AZ-W
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2V40TN-125AZ-W
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and efficient pneumatic operation.
  • 2125mm standard stroke ensures precise and reliable motion control.
  • 3NPT port thread type for secure and leak-free air connections.
  • 4Integrated clevis (90°) mounting style for easy and flexible installation.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced articulation and durability.
Product Details
CM2V40TN-125AZ-W
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Suffix For Cylinder
Air Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm