CM2V40TN-125AZ
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2V40TN-125AZ
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operation.
  • 2125mm standard stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Integrated clevis (90°) mounting style for easy and flexible installation.
  • 5Air cushion and rod end male thread design for smooth and durable performance.
Product Details
CM2V40TN-125AZ
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Suffix For Cylinder
Air Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm