CM2T20TN-25AZ-N
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2T20TN-25AZ-N
Key Features
  • 120mm bore size ensures strong and precise linear motion for automation tasks.
  • 225mm standard stroke provides optimal movement range for various applications.
  • 3NPT port thread type offers secure and leak-resistant air connections.
  • 4Head side trunnion mounting style allows for easy and stable installation.
  • 5Air cushion and rubber cushion options enhance cylinder longevity and performance.
Product Details
CM2T20TN-25AZ-N
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
Pivot Bracket
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Air Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 20 mm