CM2RB40-250Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2RB40-250Z
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Standard 250mm stroke length for versatile movement needs.
  • 3Front mounting style (B-type) for easy installation and space efficiency.
  • 4Rubber bumper cushion ensures smooth operation and reduced impact.
  • 5Rod end male thread design for secure and flexible mounting options.
Product Details
CM2RB40-250Z
Made To Order
Standard
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Rod And Thread
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm